29.04.2015 - Darmowe programy komputerowe wzbogacającą ofertę czytelniczą

Zaczęło się miłym poruszeniem i gwarem napływających kolejno koleżanek, które od razu przystąpiły do wymiany informacji na tzw. tematy różne. Gdy osiągnęłyśmy 12 osób na liście obecności z werwą przystąpiłyśmy do realizacji zaplanowanych punktów programu. Obawiałam się czy zdążymy i naprawdę musiałyśmy być zdyscyplinowane i skoncentrowane, by w pełni skorzystać z tego, co przygotowały koleżanki.
Na pierwszy ogień poszła Ela i wcześniej anonsowany Pinterest. Pokazała, omówiła, zachęciła i poprowadziła ćwiczenia, aby wszystkie zainteresowane osoby wyszły ze spotkania z założonym kontem i pierwszymi samodzielnymi próbami w przypinaniu pinów na nowo utworzonych tablicach. Wszystko przebiegło sprawnie, choć wyznaczony czas uciekał nieubłagalnie i odczuwałyśmy lekki niedosyt, gdy trzeba było zakończyć zabawę, która dopiero się rozpoczea. Na Google kalendarz czasu niestety nie starczyło.

Asia jak zwykle zafascynowana komiksami, dzisiaj pokazała nam trzy darmowe programy komputerowe do tworzenia komiksów. Ponieważ czasu było mało przygotowała krótkie prezentacje do samodzielnych prób, które przesłała nam w nocy przed spotkaniem. Mówiąc szczerze nie spodziewałyśmy się tak konkretnej pomocy i ja swoje prezentacje na poczcie zobaczyłam dopiero po powrocie do domu.
Jako pierwsza została omówiona darmowa aplikacja do tworzenia komiksów Toondoo dostępna na stronie www.toodoo.com

Potem był PIXTON, a informacja dla nas zaczęła się od zdania: Wejdę na stronę www.pixton.com

I jeszcze jedna propozycja to Make Beliefs Comix – aplikacja służąca do tworzenia komiksów. Strona programu www.makebeliefscomix.com

Napracowała się Asia ogromnie. Po raz kolejny zaimponowała nam swoim podejściem do tematu i
swoimi zainteresowaniami. Nawet ja (mająca o swoich umiejętnościach plastycznych bardzo marne zdanie) mam wielka ochotę wypróbować świeżo przedstawione propozycje. Obecnie myślę usilnie nad pomysłem i wykorzystaniem go do naszych zadań samokształceniowych i integrujących.

Monika zaczęła już z półgodzinnym opóźnieniem. Ale jak to ona mówi „to wszystko jest proste i szybko wam pokażę.”
Przygotowała i omówiła narzędzia edukacyjne dostępne online dla nauczycieli, zaprojektowane z myślą o uczniach i nauczycielach:

www.yummy.pl to serwis edukacyjno - językowy dla dzieci i młodzieży. Oferuje darmowe gry online, gry edukacyjne, gry językowe, interaktywny kurs języków obcych dla dzieci, audiobooki, kartki oraz galerię prac dzieci.
Rekomendacji serwisowi udzielili: Alliance Francaise, Institut Frannaise, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej - język francuski, Instytut Goethe'go - język niemiecki oraz Helen Doron, British Council - język angielski.

www.superbelfrzy.edu.pl to otwarty blog społecznościowy poświęcony niezależnej publicystyce oświatowej. W dziale Edu-granie serwis oferuje gry edukacyjne tworzone dla dzieci i przez dzieci. Gry podzielone są na kategorie m. in. gry gramatyczne, ortograficzne, matematyczne.

learningapps.org, to platforma umożliwiająca tworzenie własnych multimedialnych aplikacji lub korzystanie i modyfikowanie wcześniej już przygotowanych. Dzięki gotowym szablonom można tworzyć wiele ciekawych gier edukacyjnych m. in. dopasowywanie podpisów do obrazka, dopasowywanie pól tabelki, grupowanie, odsłoń obrazek, pasujące pary, przyporządkowywanie punktów na mapie.

www.classtools.net to darmowy serwis dla nauczycieli do tworzenia aplikacji edukacyjnych. Tworzone materiały można udostępniać uczniom za pomocą e-maila lub umieszczając na stronie blogu.
Serwis zapewnia kilkanaście ciekawych szablonów do tworzenia materiałów, m.in. QR Treasure Hunt Generator, który służy do zamiany pytań i odpowiedzi na QR kody, które można wykorzystać w celu uatrakcyjnienia zajęć z uczniami.

www.tagxedo.com pozwala stworzyć chmurę wyrazów. Serwis nie wymaga logowania i jest bardzo prosty w obsłudze. Chmura wyrazów może być ciekawym dopełnieniem prezentacji multimedialnej, zbiorem słów związanych z danym tematem lekcji, lub logiem projektu.

Choć czas się kończył nieubłagalnie, było jeszcze zapotrzebowanie na krótką informację o programie bibliotecznym MOLNET+ w chmurze. I tu znowu dobrą radą i swoimi doświadczeniami służyła Ela. Zaproponowała indywidualne konsultacje dla osób odczuwających niedosyt spowodowany dzisiejszym pośpiechem.

Relację ze spotkania muszę podsumować stwierdzeniem, że było to jedno z najbardziej udanych i intensywnych spotkań. Osobiście zdobyłam nową wiedzę i umiejętności. Myślę, że wszystkie koleżanki też. Choć miałam obawy, bo do tej pory byłyśmy trochę na bakier z tematami komputerowymi, to zostałam tym razem zaskoczona w sposób bardzo pozytywny postawą i podejściem wszystkich koleżanek do tematu.
TIK nam się udał!

Komentarze