Biblioterapeutyczny alfabet

9.12.2015 r. w godz. 10.00-14.00 odbyło się spotkanie uczestników sieci zatytułowane
Biblioterapeutyczne poszukiwania i inspiracje. Kontynuacja prac nad uzupełnianiem sieciowego "alfabetu pomocnych książek" na trzech poziomach edukacyjnych.

Gościliśmy tym razem na Tarchominie w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. J. M. Szancera przy ul. Topolowej 15. Biblioteka nowoczesna i przestronna przywitała nas wystawką książek, o których między innymi mieliśmy wkrótce rozmawiać. Iza jak zwykle miała w zbiorach wiele cennych pozycji, do których mogliśmy zajrzeć i przypomnieć sobie wrażenia z poszczególnych lektur.
Okazało się, że wszyscy są bardzo dobrze przygotowani i nie mogą doczekać się udzielenia im głosu. Każdy chciał rekomendować kilka tytułów, przynieśliśmy swoje ulubione, docenione książki, by je dotknąć, obejrzeć, ocenić na pierwszy rzut oka okładkę i ilustracje. 


Wśród książek dla dzieci królował Kolorowy szalik Barbary Kosmowskiej (2014), który był na liście kilku osób. Była też Bajka o Wojnie Joanny Rudniańskiej (2015), która przedstawia tragedię Hiroszimy widzianą oczami dziecka, począwszy od naiwnej dziecięcej fascynacji militaryzmem, aż do strasznej zagłady miasta 6 sierpnia 1945 roku i związanego z nią indywidualnego poczucia winy.
Pełne zachwytu opinie o książce Małgorzaty Strzałkowskiej Plaster Czarownicy i inne baśnie (2006) zagłuszył żal, że ta książka jest już nie do kupienia.
Mój pies Bezdomny Sarah Lean (2013) to książka o przeżywaniu żałoby po zmarłej mamie.
Ze zdziwieniem stwierdziłyśmy, że jest kilka książek dotyczących snu. Coraz więcej dzieci przeżywa niepokoje, zaburzenia i koszmary senne. Jak temu zaradzić? Może lekarstwem mogłyby być następujące lektury:Szur szur ćwir plum! Kitty Crowther (2015), Sen, który odszedł Anna Onichimowska (2011), Flabelino i dziewczynka, która bała się spać Alexandra Mpize (2005), Nocne straszydła. Dlaczego dzieci boją się zasypiać Paul Marcus (2005).

Ćwir! Joke van Leeuwen (2015) - budząca uśmiech i wzruszająca historia o inności, która wymyka się rozumieniu i... z rąk. Ptakodziewczynka. Albo dziewczynkoptak. Albo coś pomiędzy. Właściwie nie wiadomo, kim jest Ptyś. Pewnego dnia Walter po prostu znajduje ją pod krzakiem i zabiera do domu. Jego żona Tina chce ją wychować jak własne dziecko. Tylko że Ptyś potrzebuje wolności – i nie daje się zatrzymać. Książka napisana niekonwencjonalnym językiem, zabawnie i sugestywnie zilustrowana przez autorkę.
Piecyk, czapeczka i budyń Anna Onichimowska, Agata Dudek (2009) wzbudziła nasz entuzjazm związany z wyjątkowym tytułem. Od razu uznałyśmy, że mogłoby to być nasze tajemnicze zawołanie.

S jak strach skupiło kilka pozycji: Strachopolis Dorota Wieczorek (2015), O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Elżbieta Zubrzycka, Klara Wincenty (2008), Mała książka o strachach Pernilla Stalfelt (2010).

Zachwyciłyśmy się również książkami, które poruszają problemy rodzinne, uczuciowe i indywidualne: Baltazar – mój przyjaciel z ADHD Aleksandra Światowska (2011), Przygody rodziny Mellopsów Tomi Ungerer (2010), Chrupek i Miętus – wrażliwcy Delphine Bournay (2013) i wiele innych, o których może już wkrótce w bardziej obszerny i dokładniejszy sposób.
Rekomendowane przez nas książki młodzieżowe poruszają oczywiście problemy buntu, dojrzewania, dogadywania się z rówieśnikami, rodzicami, dorosłymi i inne. Tutaj przytoczę nasz alfabet chociaż na razie szczątkowy i niedoskonały:
E – eurosieroty - Smażone tablety Agnieszka Tyszka (2015)
A – anoreksja, R rodzinne dramaty - Skóra Adrienne Maria Vrettos (2008)
W wojna - Złodziejka książek Markus Zusak (2011), Córka piekarza Sara McCoy (2014)
M manipulacja, K kłamstwo - Dane wrażliwe Ewa Nowak (2014)
R rywalizacja, D dojrzewanie - Niebo z widokiem na niebo Marta Fox (2003)
P podróż, U uroda życia - 13 małych błękitnych kopert Maureen Johnson (2007)
C cierpienie - Jesienne astry Mirjam Pressler (1988)
D dorastanie - Denim blue Katarzyna Ryrych (2015), O Melba! Grażyna Bąkiewicz (2009),
Czworo i kości Kazimierz Szymeczko (2011)
R yzykowne zachowania młodzieży - Wywrotka Kazimierz Szymeczko (2012)
T tęsknota za rodzicami - Muchy w butelce Grażyna Bąkiewicz (2015)
Były też uzgodnienia dotyczące sposobu eksponowania naszych poszukiwań. Ela przedstawiła projekt strony internetowej, którą przygotowła do eksponowania naszego alfabetu biblioterapeutycznego. Zachęcałyśmy  kolejny raz do współpracy przy tworzeniu tablic na Pintereście. Sieć ma coraz „gęściejsze oczka” a co to znaczy niech każdy myśli co chce.

Komentarze