Po II spotkaniu sieci...

 Za nami II spotkanie sieci "Inspiracje są wśród nas" Planowane stacjonarnie - w rezultacie odbyło się online. I mimo widocznych delikatnych uśmiechów, było to spotkanie pełne nostalgii i wzruszeń. Rozmawiałyśmy o przemijaniu, śmierci, ostatnich pożegnaniach.

W trakcie spotkania wspólnie z  Iwoną Szagałą poprowadziłam warsztaty Przemijanie - najważniejsze pytania, najtrudniejsze pożegnanie. Nie ukrywam, że był to dla nas tzw "ciężki orzech do zgryzienia", ale zdecydowałyśmy obie z Iwoną, że te warsztaty są potrzebne.

Mimo "ciężkiego" tematu, byłyście bardzo aktywne i chętnie dzieliłyście się swoimi doświadczeniami. Natomiast zaproponowane przeze mnie i Iwonę tytuły książek i oglądane fragmenty filmów sprawiały, że chętnie włączałyście się w dyskusje.  

Na samym początku warsztatów dostałyście zadanie - analizę tematu spotkania PRZEMIJANIE- NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA, NAJTRUDNIEJSZE POŻEGNANIA. Paradoks tego zadania polegał na tym, że mimo różnic, które się pojawiły, okazało się również, że dużo Was, a w zasadzie nas łączy. Wspólnym mianownikiem niewątpliwie było, że śmierć każdego z nas dotknie, ale to tylko jedno z wielu rozważań...

Ciekawe spostrzeżenia pojawiły się kiedy zastanawiałyśmy się wspólnie się nad słowem SOROCZKA (był  to także tytuł jednej z omawianych książek).  

Nie zabrakło również pracy grupowej Jedna z grup miała za zadanie wyjaśnić jak rozumie  hasło Przemijanie a elementy ludowości, a druga Symbolika przemijania



Jedną z książek wykorzystanych na warsztatach była publikacja Justyny Dąbrowskiej Nie ma się czego bać: rozmowy z mistrzami. Autorka „swoim mistrzom” zadaje  pytania dotyczące życia, przemijania, śmierci… Przed omówieniem tego tytułu poprosiłam Was o przygotowanie przykładowych 12 pytań dotyczących jesieni życia, a także etapu pożegnania z życiem. Skupiły się na przemijaniu. Była to praca grupowa. I już teraz wiem, że dałam Wam za mało czasu (tylko 5 min.), ale i tak zadanie wykonałyście, a najczęściej pojawiające się pytania zostały zebrane na jamboardzie.

Każda z nas ma za sobą mniejsze lub większe doświadczenia związane ze śmiercią. Przed zaprezentowaniem kolejnych tytułów kilkakrotnie poprosiłam Was, by przez chwilę w zadumie powspominać bliskie Waszemu sercu osoby. O to samo poprosiłam również po obejrzeniu wybranych fragmentów filmów Jak pies z kotem w reż. Janusza Kondratiuka oraz Ojciec w reż. Floriana Zellera. Chętne osoby podzieliły się na forum swoimi refleksjami.

Były to warsztaty trudne, ale potrzebne…  W trakcie szkolenia wykorzystano takie książki jak: Umarł mi Ingi Iwasiów, Bezmatek Miry Marcinów, Konterener Marka Bieńczyka, Nie ma się czego bać: rozmowy z mistrzami Justyny Dąbrowskiej, Soroczka Angeliki Kuźniak oraz Rzeczy, których nie wyrzuciłem Marcina Wichy. 

Wspólnie obejrzałyśmy również wybrane fragmenty filmów: Jak pies z kotem w reż. Janusza Kondratiuka, Ojciec w reż. Floriana Zellera, A czego tu się bać? w reż. Małgorzaty Szumowskiej oraz Młodość Paolo Sorrentino.

Chciałabym Wam podziękować za aktywne uczestnictwo i za to, że otworzyłyście się na tak "ciężki temat". Z tego miejsca chcę również podziękować Iwonie Szagale - mojej mentorce biblioterapeutycznej. Iwona dla mnie był zaszczyt prowadzić te warsztaty z Tobą - dziękuję, że się na nie zgodziłaś.


 

 

 

 

Komentarze