Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży - spotkanie online

 Tak jak wcześniej ustaliłyśmy - jedno z naszych spotkań odbyło się spotkanie online. I było to spotkanie styczniowe - pierwsze w nowym roku.

Było kameralnie. Niestety większość z nas albo zachorowała albo miała rady pedagogiczne, a ponieważ zbliża się koniec roku półrocza jest wyjątkowo dużo. Tym bardziej dziękuję Wam za wczorajszą obecność, wsparcie, rozmowy o książkach i gorące dyskusje.

Ale od początku. Najpierw wymieniłyśmy się właśnie książkowymi polecajkami, Każda z nas opowiedziała, co aktualnie czyta. Z Basią oczywiście wspomniałyśmy o znakomitych spotkaniach biblioterapeutycznych "Pre-Teksty", organizowanych co miesiąc w BUW. Krótko wspomniałam również o organizowanym w naszej bibliotece w przyszłym tygodniu wernisażu wystawy "Żuławy", ale zrobię na ten temat osobnego posta.

Przypominam, że w tym roku omawiamy książki z cyklu "Trudne tematy w literaturze dla dzieci i młodzieży". Na spotkaniu online "na tapecie" była książka "Wszystkie kolory świata"

Ponad 40 znanych i cenionych polskich pisarzy oraz ilustratorów stworzyło opowiadania do tej książki. Wśród autorów znajdziecie m.in. takie nazwiska jak Michał Rusinek, Marcin Szczygielski, Joanna Olech, Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i wielu innych. Co do oprawy graficznej, to zadbali o nią m.in. Emilia Dziubak, Jona Jung czy Daniel de la Tour. Oczywiście nie wymieniłam tu wszystkich nazwisk. Natomiast w książce każde opowiadanie jest zarówno napisane jak i zilustrowane przez inną artystkę bądź innego artystę. To znakomity i chyba dość innowacyjny pomysł, który, moim zdaniem, miał na celu podkreślenie różnorodności stylu rysowania oraz indywidualnego stylu pisania. A samo odkrywanie różnorodności czy problem z akceptacją inności to motywy przewodnie praktycznie każdego opowiadania.

Samych opowiadań jest ponad 20. Te pierwsze są przeznaczone dla młodszych czytelników, natomiast te późniejsze mogą samodzielnie czytać dzieci powyżej dziesiątego roku życia. Wszystkie opisane historie są wyjątkowe i wartościowe. Trudno jest wybrać najlepszą, bo wszystkie utwory opisują wspomnianą wcześniej różnorodność otaczającego nas świata, podkreślając, że empatia, rozmowa, zrozumienie czy otwartość stanowią klucz do drzwi do lepszego i bardziej przyjaznego świata.

Z owych 20 opowiadań wybrałam 2. "Janek" napisany przez Andrzeja Marka Grabowskiego z ilustracjami Katarzyny Kołodziej oraz "Wszystkie moje śmierci"z tekstem Joanny Jagiełło i ilustracjami Marianny Sztymy. I tak jak napisałam w poprzednim akapicie te opowiadania skierowane są do różnych odbiorców. "Janka" polecam już dla dzieci w klasach IV, natomiast to drugie opowiadanie dla licealistów, ewentualnie uczniów z klasy VIII. Oba opowiadania dotykają innych kwestii i własnie te 2 opowiadania uczestniczki wzięły "na warsztat"

Stworzyłam 2 wirtualne pokoje. W każdym z pokoi grupy analizowały treści tych tekstów. Uczestniczki sieci dyskutowały, porównywały, szukały różnic i podobieństw, syntetyzowały treści. Jednym słowem pracowały rutyną "Double Boubble". Poniżej efekty, chociaż mogą być trochę nieczytelne 😉


Omawianie Double Bubble otworzyło przestrzeń do dyskusji dotyczący dyskryminacji osób z innym kolorem skóry bądź np zmagającym się z problemem tożsamości płciowej. Doszłyśmy do wniosków, że zwłaszcza ostatnia kwestia coraz częściej spotykana jest w polskich szkołach. Ela zarekomedowała nam fantastyczną książkę (która na marginesie niestety w tajemniczych okolicznościach zaginęła w jej bibliotece😔), dlatego udostępniam screen ze znakomitej strony "Biblioteczka Apteczka"

https://biblioteczka-apteczka.pl/2016/10/07/z-tango-jest-nas-troje/

Cytuję za portalem "lubimyczytacpl" https://lubimyczytac.pl/ksiazka/86043/z-tango-jest-nas-troje

"Najbardziej popularna na świecie książeczka dla dzieci o homoseksualności.
Książka napisana przez Peter’a Parnell’a oraz Justin’a Richardson’a z ilustracjami Henry’ego Cole’a oparta jest na prawdziwej historii Roy’a i Silo, dwóch samców, pingwinów maskowych z nowojorskiego ZOO, które przez sześć lat żyły w stałym związku.
Roy i Silo podpatrują, że inne pingwinie pary wysiadują jajka, z których wykluwają się małe pingwiniątka. Zaczynają więc wysiadywać kamień, który przypomina im jajko. Gdy zauważają to opiekunowie pingwinów, podrzucają im prawdziwe jajko, które na przemian wysiadywać zaczynają Roy i Silo. Wykluwa się w końcu z niego Tango, mała córeczka pary pingwinów."

Może uda Wam się ją zakupić do bibliotek. Ela ją poleca. 

A nasze następne spotkanie prawie za 2 miesiące - 29 marca. Spotykamy się właśnie u Eli, w jej bibliotece w Szkole Podstawowej nr 109. Tym razem będziemy omawiać tematykę "Wojny i uchodźców wojennych w polskich szkołach".

Komentarze