"Sklejamy złamane serca" - scenariusz zajęć bibliotecznych z elementami biblioterapii dla klas 4

 Zajęcia biblioterapeutyczne dla uczniów klas 4.

Cele zajęć:

·        rozpoznawanie i nazywanie uczuć,

·        samodzielne i twórcze myślenie,

·        refleksja po przeczytaniu tekstu,

·        rozwijanie umiejętności budowania zdań,

·        aktywizacja ruchowa,

·        praca wyobraźnią,

·        rozwijanie umiejętności plastycznych,

·        kształtowanie pozytywnych wzorców moralnych,

·        kształtowanie zachowań empatycznych,

·        zdobywanie umiejętności okazywania uczuć.

Metody:

·        słuchanie opowiadania,

·        dyskusja,

·        rozmowa kierowana

Formy pracy:

·        grupowa,

·        indywidualna.

 Pomoce:

·        książka „Pracownia Aurory” – Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel,

·        duże czerwone serce przecięte na pół,

·        klej,

·        nożyczki,

·        tkaniny

·        tasiemki,

·        cekiny

·        inne ozdoby i materiały plastyczne.

 Przebieg zajęć:

·        Rozmowa na temat celów zajęć.

-        Co to jest serce? (narząd),

-        Za co odpowiedzialne jest serce? (za pompowanie krwi)

-        Kiedy szybciej bije serce, kiedy wolniej?

-        Czy serce można złamać|?

-        Co to znaczy mieć złamane serce?

·        Ćwiczenie 1:

-        Uczniowie otrzymują jedną karteczkę, na której mają podać odpowiedź na pytanie: Z czym kojarzy się złamane serce? Uczniowie mogą napisać jedno słowo.

-        Nauczyciel układa karteczki wokół dużego złamanego serca.

·        Przeczytanie książki „Pracownia Aurory”,

 

·        Ćwiczenie 2: Rozmowa na temat książki

-        Kim jest Nadzieja?

-        Kiedy miewamy złamane serce? Jakie te są sytuacje?

-        Czy można naprawić złamane serca? Kto/co naprawia złamane serca?

·        Ćwiczenie 3: Sklejanie złamanych serc.

-        Uczniowie z rozsypanki składają serca i sklejają je za pomocą dostępnych materiałów.

·        Zakończenie: Nauczyciel podaje rekwizyt w kształcenie serca pierwszemu uczniowi i prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Co czujesz po dzisiejszych zajęciach? Uczniowie podają dalej serce.

 

 

Autorką scenariusza zajęć jest uczestniczka sieci "Inspiracje są wśród nas" - nauczycielka bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 261 w Warszawie im. Stanisława Kostki Potockiego Dorota Wierzchowska 











Komentarze